Tekerlekli sandalyenin tarihi bugünkü yazımızın konusu.

İlk tekerlekli sandalyenin ne zaman icat edildiğini kimse tam olarak bilmiyor, ancak kökenleri çok eski zamanlara dayanıyor. Tekerlekli bir taşıma aletinin en eski kayıtları, Çin’deki bir taş oymasında ve tekerlekli bir çocuk yatağının Yunan vazosundaki bir resimde bulundu.

Engellilik ve hareketlilik için kasıtlı olarak tasarlanmış ilk bilinen tekerlekli sandalyeye “sakat sandalyesi” adı verildi. 1595 yılında İspanya Kralı II. Phillip için özel olarak icat edildi. Sandalyenin bacaklarının ucuna tutturulmuş küçük tekerlekleri vardı ve Phillip’in bacakları için bir platform ve ayarlanabilir bir sırtlık içeriyordu. Kendinden tahrikli veya motorlu olamazdı tabii ki, ancak büyük olasılıkla Kralın her zaman onu taşıyan ve bu sandalyeyi iten hizmetkarları vardı.

1783’te İngiltere’nin Bath şehrinden John Dawson bir tekerlekli sandalye icat etti ve ona kasabasının adını verdi. Bath tekerlekli sandalyesinin arkasında iki büyük tekerleği ve önünde küçük bir tekerleği vardı.

Kullanıcı sandalyeyi sert bir sapla yönlendirirdi ancak tüm Bath tasarımlarının ağır oldukları için bir eşek veya at tarafından itilmesi veya çekilmesi gerekiyordu. Bath tekerlekli sandalye, 40 yıl boyunca diğer tüm tekerlekli sandalye modellerini geride bıraktı.

Steven Farffler
1655’e atlayan Steven Farffler, hareket kabiliyetini kısıtlayan engeli olan genç bir Alman saatçiydi. Bağımsız olarak hareket ettirilebilen bir tekerlekli sandalye icat eden ve kullanan ilk kişidir. Ön tekerleğin her iki tarafına tutturulmuş tutamaklarla sandalyeyi ileri doğru itmek için kullanılan 3 tekerlekli bir şasi üzerine monte edilmiş sabit bir sandalyeydi. Felçli olduğuna inanılan Bay Farffler, tekerlekli sandalyeyi henüz 22 yaşındayken kendisi yarattı!

Daha sonra 1800’lerde, günümüz tasarımlarına daha çok benzeyen ilk tekerlekli sandalyeler geliştirildi. 1869’da arkada büyük tekerlekleri olan ve kendinden tahrikli olabilen bir tekerlekli sandalyenin patenti alındı. Tekerlekli sandalyeler daha az hacimli hale gelmeye başlamıştı, ancak yine de katlanabilir çelik boru versiyonunun Harry Jennings tarafından yapıldığı 1932 yılına kadar kolayca taşınabilir değildi. Harry Jennings, arkadaşı Herbert Everest için tasarlayan bir mühendisti. Birlikte onlarca yıldır tekerlekli sandalye endüstrisinde tekel sahibi olan Everest ve Jennings şirketini kurdular.

Tekerlekli sandalyenin tarihi, elektrikli tekerlekli sandalyeler, George Klein ve diğerleri tarafından 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaralı gazilere yardım etmek için icat edildi. Bildiğiniz gibi, o zamandan bu yana tasarımlar boyut ve ağırlık bakımından sürekli olarak gelişti ve bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlandı. Hatta şu anda yeni bir “iBot tipi sandalye” geliştiriyorlar (eski iBot sandalyesi şu anda üretilmiyor ve son derece pahalıydı), iki tekerleğe kadar yükselebiliyor, merdivenlerden inip çıkıyor, kum, çakıl ve su üzerinde hareket edebiliyor ve kolay olamıyor ters çevrildi. Bazıları, gelecekte tekerlekli sandalyelerin beyinden gelen nörolojik uyarılarla kontrol edilebileceğini düşünüyor.

LiftArt
Tekerlekli sandalyenin tarihi
Aralık 2020