Konu: Portatif merdiven inme çıkma cihazı

 

Portatif merdiven tırmanıcı veya diğer adıyla Taşıma ve iletme Sistemi:

 

Klasik asansör bulunmayan binalarda veya diğer bazı durumlarda hastanızı merdivenden indirip çıkarmak için bir cihaza ihtiyaç duyarsınız. Bazen klasik asansörlerin kabinleri ufak olur, ayakta bile zor durulur.

Bu gibi durumlarda hastayı merdivenden indirmek veya çıkartmak için 2 seçeneğiniz vardır. Birincisi merdiven asansörüdür ki bu merdiven basamakları üzerine monte edilen ve merdiven boyunca hareket eden bir koltuk sistemidir. Hasta bu koltuğa oturarak merdivenleri aşar. Bazı merdiven asansörü modellerinde ise koltuk yerine bir platform bulunur ve bu platforma hastanızı tekerlekli sandalye ile bindirirsiniz.

Diğer ikinci seçenek ise portatif merdiven inme çıkma cihazı veya portatif merdiven tırmanıcıdır. Bu cihazın 2 ayrı tipi vardır, bunlardan birisi düz tip basamakları olan merdivenler içindir ve diğeri döner tip (minare merdiveni gibi helezon veya spiral tarzında merdivenler) üçgenimsi basamaklar içindir.

Düz tip basamaklara uygun merdiven tırmanıcılar bir palet yardımıyla basamakları tırmanır, tıpkı bir tank gibi. Bu paletler sağlam kauçuk malzemeden üretilmiştir ve kopması söz konusu değildir. Kauçuk paletler basamakların köşelerini kavrar ve böylece kaymaz devrilmezler. Bu düz tip merdivenlere uygun portatif tırmanıcılar tekerlekli sandalyeleri basamaklardan taşımak için kullanılır. Üzerinde kendi koltuğu yoktur ve hasta tekerlekli sandalyesi ile bu sistemi kullanır. Bu tekerlekli sandalye manuel de olabilir akülü de olabilir ya da çocuk tekerlekli sandalyesi de olabilir. Tabii ki tekerlekli sandalyenin merdiven boyunca hareketini ve sahanlıklarda manevrasını yapabilmek için basamakların uygun genişlikte olması gerekmektedir.

Üçgenimsi yani kıvrımlı basamakları olan merdivenler için ise farklı bir model vardır. Bu model, kıvrımlı basamakların dar olabileceği düşüncesi ile tekerlekli sandalyeye uygun üretilmemiştir. Çünkü tekerlekli sandalyenin basamaklarda manevra yapabilmesi için belli bir genişliğe ihtiyaç vardır ve bu merdivenin üretilmesinde yer problemi olduğu için bu şekilde yapılmıştır zaten. Tekerlekli sandalye taşımayacağı ama hastanın bir şekilde oturması gerektiği için cihaz üzerinde kendi sandalyesi vardır. Hasta bu sandalyeye oturur ve en dar basamakları bu şekilde tırmanır. Bu cihazın altında diğer modelde olduğu gibi paletler yoktur; bir tekerlek sistemi vardır. Bu tekerlekler elips şeklinde hareket ederek basamakları tırmanırlar. Ayrıca basamaklardan kaymaması için tekerleklerin önlerinde mekanik sensörler bulunur.

Herkesin merak ettiği bir konuyu da burada açıklamak gerekir ki bu çok kişi tarafından bize sorulur. Bu cihazı kullanırken yani hastamı basamaklardan indirir çıkartırken güç harcayacak mıyım? Hayır, güç harcamayacaksınız..! Bu işlemleri cihaz kendi kendine yapıyor, sistem akü ile çalışıyor ve siz sadece düğmelere basarak kumanda ediyorsunuz. Dolayısı ile siz sadece düğmeye basmak ve cihazı iki elinizle güvende tutmak için güç harcıyorsunuz. Bu harcadığınız güç ise cihaz modeline göre en fazla hastanın 10% ağırlığı kadar olacaktır. Yani 80 kg ağırlığında bir hastayı bu cihaz ile taşıtacaksanız, 8 kg civarında bir yük size binecektir. Tabi bu oran sadece döner merdivenler için olan modelde geçerlidir. Diğerinde ise bu oran farklıdır.

Bir başka çok sorulan soru da döner tip merdiven için olan model satın aldığımızda düz tip merdivenlerde kullanabilir miyiz? Evet tabi ki de kullanabilirsiniz, bu model en gelişmiş sistemdir ve hem düz hem de dönerli merdivenler için kullanılır.

Hasta transferi konusunda en önemli noktalardan bir diğeri de hastayı transfer edenin sağlığıdır. Tabi ki hastanın da sağlığı önemlidir; ancak bir hastayı sırtınızda ya da kollarınızda merdivenden çıkardığınızı, yataktan kaldırmak için harcadığınız gücü, tekerlekli sandalyesine oturtmak için yaptığınız hamleleri, banyoya götürmek için çektiğiniz zorlukları düşünün. Ve şimdi de, bütün bu işleri yaptıktan sonra belinizde ciddi bir problem oluşacağını düşünün… Şimdi hem siz hem de hastanız zor durumda kalacak. Peki, şimdi size ve hastanıza kim bakacak? Bu sebeple lütfen dikkatli olun, transfer için mutlaka uygun bir cihaz kullanın..!

 

Unutmayınız ki; bu cihazları kullanmak için mutlaka bir yardımcıya ihtiyaç vardır. Hasta veya engelli bu cihazları tek başına kullanamaz, bu yönetmeliğe aykırıdır.

LiftArt Portatif Merdiven inme Çıkma Cihazı

Portatif Merdiven Tırmanıcı Fiyatları