Merdiven Asansörünün Gerekliliği

Ülkemizde de son zamanlarda yasa teşvikleri ile beraber engelli asansörlerinin kullanım oranları daha önceki yıllara bazla daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır. Ev, okul, ofis, kamu kurumu, ulaşım hatları kafe ve restoranlar gibi birçok farklı mekânlarda merdiven asansörü kullanılmaya başlanmıştır. Farklı birçok çeşitte engelli asansörlerini görmek mümkün hale gelmeye başlamıştır. Sosyal mekânlar, hastane ve okul gibi insanların bulunması gerektiği noktalarda engelli insanların hayat standartlarının yükseltilmesi adına merdiven asansörleri önem arz etmektedir. Engellilerin erişim konusuna yönelik havuz ve deniz kenarlarında dahi havuz asansörleri bulunmasıyla tatillerden bile rahatlıkla faydalanmaktadırlar.

Ekonomik boyutu göz önüne alındığı zamanda her bütçeye ve keseye uygun olarak tasarlanan ve birçok çeşidi bulunan engelli asansörü ve merdiven asansörlerini bulabilmek mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda önemli bir bilgiyi de teyit edecek olursak; özürlü asansörü olsun ya da merdiven ve engelli asansörleri olsun hepsi Katma Değer Vergisi’nden muaf tutulmaktadır. Bu asansörler için Katma Değer Vergisi ödenmemektedir.

Elimizde mevcut olarak bulunan merdiven asansörleri her tarzda dönüşe uygun olarak biçimde tasarlanmaktadır. Keskin ya da geniş olsun, iç dikey veyahut dış dikey bütün dönemeç biçimlerine uygun olup merdivenin her iki kesiminde de hareket edilerek, koridorlar rahat bir biçimde geçilebilir. Raylar tamamen merdiven alacak kişinin yaşadığı yerdeki merdiven biçimlerine uygun olacak tarzda tasarlanıp üretilmektedir.

LiftArt Asansör ve Kaliteli Yaşam Sistemleri