Konu: Merdiven asansörü hakkında bilgiler

Merdiven Asansörü hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Merdiven Asansörü Fiyatları için tıklayınız.

Aşağıda yazan bilgiler ansiklopedik bilgiler olup merdiven asansörleri hakkında genel bilgileri içermektedir. 

Merdiven asansörü, insanları merdivenlerden inip kaldırmak için kullanılan mekanik bir cihazdır. Yeterince geniş merdivenler için, merdiven basamaklarında bir ray bulunur. Ray üzerine bir sandalye veya kaldırma platformu takılmıştır. Bir kişi koltuğa veya platforma biner ve ray üzerinde hareket eden koltuk tarafından merdivenlerden inip kalkar.

Merdiven asansörleri, merdiven asansörü, merdiven asansörü, koltuk asansörü, merdiven basamakları ve diğer isimler gibi çeşitli şekillerde bilinirler. Bu tip sandalye asansörleri, kayakçıların kullandığı chairlift ile karıştırılmamalıdır. Merdiven tırmanıcı terimi, merdiven asansörlerine veya daha yaygın olarak egzersiz donanımına aynı adla bakabilir.

Ticari olarak üretilecek ilk merdiven asansörlerinin bazıları 1930’lu yıllarda Amerika Inclinator Company tarafından ABD’de tanıtıldı ve satıldı. O sırada birçok kullanıcı, çocuk felcinin kurbanlarıydı.

Artık yaşlı, düşmeye eğilimli bireyler ve merdivenleri güvenli bir şekilde gezemeyen engelli insanlarda görülüyorlar.

Merdiven Asansörü Fiyatı

Tarihçe
1920’lerde C.C. Pennsylvania’da bir girişimci olan Crispen, hasta olan arkadaşının yerden yere taşınmasına olanak tanıyan bir yol yarattı. Crispen’in fikri, merdivenleri tırmanabilecek bir koltuk tasarlamaktı. Kendine öğretilen bir mühendis, eğimli sandalyenin ilk prototipini yaptı. Buna Inclin-ator diyordu. Kraliyet Tunbridge Wells’ten Frederick Muffett’den önce “Merdivenlerde Kullanılacak Tramvaylı Geçersiz Koltuk” yarattı ve patentledi. Bununla birlikte, TV tarihçisi Doktor David Starkey, 2009 yılında, icat edilen ilk merdiven asansörü kralına atfetmiş olan Kral Henry VII’nin mülkiyetlerinin bir listesinde kanıt bulmuştur. Katıldığı yaralanan 30 taş kral, Londra’daki eski Beyaz Saray Sarayı’ndaki görevliler tarafından bir blokta yukarı ve aşağı merdivenle kaldırılan ve tutan bir sandalye kullandı.

Özellikler
Modern merdiven asansörleri, ayarlanabilir koltuk yüksekliği, akü yalıtım anahtarları, çağrı istasyonları, ‘flip-up’ ray, anahtar anahtarı, katlama adımı, hız kademesi, emniyet kemeri, yumuşak yol verme ve yumuşak durma gibi çok çeşitli özellikler ile bulunabilir.

Raylar
Yurt içi merdivenlerde kullanılmak üzere düz raylar genellikle haddelenmiş alüminyumdan veya çelikten yapılır ve çeşitli enine kesit şekillerde gelirler. Bu raylar, uzunluğa bağlı olarak, genellikle 30 kg’dan fazla olabilir. Çoğu uygulamada metal parantez basamaklara (bazen “kenarlar” olarak adlandırılır) bağlanırlar.

Bir ray merdivenin alt kısmındaki bir geçidi geçtiğinde veya bir engele neden olursa, menteşe takılabilir, böylece demiryolu ucu kullanılmadığı zaman dışarıya katlanabilir.

Kavisli raylar, çelik veya alüminyum gibi malzemelerden üretilir ve tasarımcısına göre çeşitli enine kesit şekillerde gelir. Bireysel tasarımlar çok çeşitlidir ve muhtemelen en önemli kriter, en küçük yarıçapa sahip eğrileri mümkün olduğunca yeni mesajlar gibi objeler etrafında saracak şekilde yapmaktır.

Kavisli rayların kesitleri genellikle nakliye esnasında hasar görmemesi için paketlenir ve yerinde açılır ve monte edilir.

Tekerlekli sandalye platformu merdiven asansörü için raylar, basamaklara ek olarak duvarlara sabitlenebilir.

Taşıyıcı ünite
Taşıyıcı demiryolu boyunca hareket eden ve normalde küçük çaplı silindirler üzerinde çalışan bileşentir. Çoğu tasarımda, taşıyıcı bir kablo veya zincirle çekilir veya eğik ray boyunca bir raf ve pinyon sistemi veya başka bir tahrik düzeniyle sürülür.

Çoğu ev tipi vagonların kolları ve ayak dayama yerleri vardır. Bazı özel modellerde “levrek” koltuk olarak da bilinen stand-up platform bulunur. Daha kısa bacaklara sahip kullanıcılar için, asansörün daha rahat oturabilmesi için kısa bir koltuk takılabilir. Koltuklar bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanabilir.

Tipik bir ev tipi merdiven kaldırma düzeneğinin geleneksel düzeni, kullanıcı “yan eyer” hareket ettirmek için, koltuğu raydan dik açı yapacak şekilde düzenlenmiştir. Merdivenin üst kısmında, koltuklar genellikle 45 derece veya 90 derece döndürülebilir, daha sonra kullanıcının yere inmesini sağlamak için yerinde kilitlenebilir. Merdiven asansörleri, kullanıcıların yeteneklerine bağlı olarak manuel döner veya döner bir döner tabla mevcuttur.

Çoğu döner koltukta bir emniyet anahtarı vardır, bu nedenle koltuk seyahat konumuna kilitlenmedikçe merdiven asansörü hareket etmez. Merdiven tabanına bakan koltuklar içeren özel modeller, omurga veya diğer koşullarla geleneksel koltuk yerleşiminin kullanılmasını engelleyen kullanıcılar için üretilmiştir. Bu özel koltuklarla açılış için daha fazla alan gerekiyor.

Popüler modeller:

Düz raylı merdiven asansörleri 
Bunlar düz merdivenli özel konutlarda kullanılan merdiven asansörlerinin en yaygın türüdür ve merdiven basamaklarına tutturulmuş düz bir ray (iz) vardır. Düz raylı merdiven asansörleri, sipariş verildikten birkaç gün sonra kurulabilir ve sadece stok bölümünden kesilen bir rayla en pahalı merdiven asansörleri olurlar.

Dönerli merdivenler için merdiven asansörü 
Bunlar, tek bir merdivenin şeklini (eğri merdivenler) izlemek için yapılır. Ara muntazam inişli merdivenlerde, merdivenlerin tüm uzunluğuna kadar sürekli bir yolculukla birden fazla düz merdiven asansörü ihtiyacını ortadan kaldırırlar. Ray, merdivenleri takip etmek için özel olarak üretildiğinden ve koltuk düz raylı bir merdiven kaldırımında (yön ve açıyı değiştiren bir rota boyunca hareket ederken seviyesini korumak zorundadır) daha karmaşık olduğu için, kavisli ray Merdiven asansörleri genellikle düz merdiven merdivenleri için daha pahalıdır. Bir kavisli merdiven asansörleri belirtmek genellikle dikkatli ölçüm, tasarım ve üretim gerektirir ve yükleme işlemi genellikle düz bir ev merdiven asansörü için daha uzun sürer.

Bazı üreticiler, modüler parçalarla üretilmiş kavisli merdiven asansörü sağlarlar. Bunların hızlı teslimat süresi avantajı vardır (montajcı birçok parçayı getirir ve onlardan alır), ancak demiryolu, merdiven şeklini fabrikasyon merdiven asansörü kadar yakından takip etmeyebilir. Modüler merdiven asansörleri, ısmarlama merdiven asansörlerinin montajı daha uzun sürdüğünden genellikle benzerdir.

Handicare & LiftArt Tel: 0549 608 00 70 – 0212 608 00 70

Kaynak: Wikipedia

Tags
asansör boyutları asansörde kalmak asansör forum asansör haber asansör haberleri asansör kazaları asansör kazası asansör kullanıcıları asansörler asansör montajı asansör pozları asansör sınıfları asansör sınıfı asansör tarihi asansör tarihçesi asansör tipleri asansör ölçüleri aysad demo engelli asansörü engelli asansörü montajı engelli kat mülkiyeti engelli platformu güncel asansör haberleri handicare kat mülkiyeti kanunu koltuk asansör kullanıcı yorumları LEIA liftart merdiven asansörü mevzuat montaj eğitimi poz numaraları Devas terrY rüyada asansör rüyada asansör görmek showroom sıralamada en iyi tarihçe ts iso 4190 extrema vimec yorumlar deneme özürlü asansörü koltuk asansör merdivene takılan asansör LİFTART ASANSÖR liftartsansör liftartasansor