Konu: Ev Asansörü Yaptırmak için Yerim Yok

Birkaç katlı müstakil ve sahipleri veya apartmanda oturan ama dikey çalışan bir asansör yaptırmak zorunda kalanlar bazen bu asansör modeli için binalarında yer bulamazlar. Bazen de bulabildikleri yer ev kullanımı için uygun değildir ya da buldukları yer ev asansörü yapılabilmesi için uygun ölçülerde değildir.

İnsanlar diğer katlara daha kolay, daha zahmetsizce ve daha hızlı ulaşmak istedikleri için bu asansör modelini evlerine yaptırmayı düşünürler. Ama bazen evlerin tasarımı bu asansörlerin yapılabilmesi açısından uygun değildir. Tabii burada suçlu aramıyoruz ama binayı yapan müteahhitin, tasarımı yapan mimarın veya diğer yetkililerin, çok katlı binaları tasarlarken asansör çözümünü daha başlangıçtayken düşünmeleri gerekmekteydi. Bina içine asansör koymasalar bile en azından yerini bırakabilirlerdi.

Neyse konumuz “neden binayı tasarlarken asansör yeri bırakmadınız” değil, konumuz şimdi ben ne yapacağım’dır.

Önceden binanın içine ev asansörü iççin yer bırakılmamışsa, uygun bir yer siz bulmak zorundasınız. Siz bu uygun yeri bulmak için bize bazı ölçüler soracaksınız ki bu konuda şöyle sorular ile her zaman karşılaşıyoruz; ne kadarlık bir yer bulmalıyım, asansör kaç santime kaç santim yer kaplar, en ufak ölçülü asansörünüz ne ölçülerdedir, bir kişilik olsa bile yeter, merdiven arasına bu dikey asansörü koyabilir miyim, sadece asansöre bir kişi girse de olur ama çok ufak olsun vs vs gibi. Ayrıca başka önemli bir konu da, müşterilerin istekleri içerisinde, ufak olsun ama aynı zamanda ucuz da olsun.

Bütün bu soruların cevabı ise çok basit, siz kaç santimetre karelik bir kabin içinde durabilirsiniz ise biz buna uygun mutlaka bir asansör yapabiliriz.

Diyelim evinize bir asansör yaptırmak istiyorsunuz ve bu asansör ev asansörü veya engelli asansörü olsun ve asansör için 80×80 cm bir yer buldunuz, bu belki merdivenin ortası belki bir odanın köşesi. Çoğu kullanıcı 80×80 cm in yeterli olacağını düşünür. Çünkü kontrol etmiştir o ölçülerdeki bir alanda ayakta durabilmiş ve bu ölçülere sığabileceğine karar vermiştir. Buradaki yanlışlık şu ki, siz bu boşluğa tabii ki sığabilirsiniz peki asansör sığabilir mi? Kabin duvarları, kapı kalınlığı, raylar, piston, vida, süspansiyon vs vs… Bunları çoğu kullanıcı düşünemez hayal edemez ve sanır ki ben duruyorsam asansörde buraya sığar. Gördüğünüz gibi bu çok yanlış.

Doğrusu ise sizin beden ölçülerinize göre içine sığabileceğiniz bir kabin ölçüsü belirlemek ve bu kabinin dışına asansörün diğer gereken malzemelerinin ölçüsünü ilave etmek.

İşte sizin vereceğiniz bilgiler ışığı altında ev asansörü ölçüleri ancak o zaman çıkabilir ve 80×80 cm veya 100×100 cm lik bir yere asansör olur olmaz diyebiliriz.

Peki diyelim ki sizin için gereken ev asansörü ölçüsü 100×100 cm ve siz bu ölçüde evinizin içinde uygun bir yer bulamadınız, ne yapacaksınız? Bu ölçülerde ev asansörü veya panoramik asansör ya da engelli asansörü hangi tip olursa olsun dikey çalışan bir asansör modeli size uygun olmuyor, ne yapacaksınız? Bulduğunuz asansör yeri normal bir asansör yapımı için çok ufak bir alan ve bu burası için Vivendi gibi çok ufak bir asansör modeli uygun ama bunun da fiyatı yüksek, fiyatı uygun olan modelin ölçüleri büyük yerime uygun değil, bu model uygun fiyatı da iyi ama son katında tavanım eğri bir çatıdan oluşuyor, ne yaparsınız? Yani bahsetmek istediğimiz asansör yapılabilmesi için uygun yer gerekli olduğu gibi diğer etkenler de var, birincisi asansör fiyatı, ödeme şartları, yükseklik, kapıların genişliği vs vs.

Bu durumda ev asansörü yaptırmaktan vaz mı geçeceksiniz yoksa başka tip asansör modellerine mi bakacaksınız. Belki bilmiyorsunuz ama ev asansörleri, engelli asansörleri veya panoramik asansörler dışında koltuklu merdiven asansörleri de bir seçenek olarak size sunuluyor. Bu seçeneği göz ardı etmemenizi, değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Peki bu tüm asansör modelleri hakkında fiyat detaylarını nerede bulabilirim diye sorarsanız, yaklaşık maliyetlerin belirtildiği internet sitesi merdivenasansoru.net adresinden yaklaşık fiyatları öğrenebilir, detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Selam ve sevgilerimizle
Esen kalın

LiftArt
Şubat 2020