Engelli asansörü monte edilebilecek bir çok yer aklınız mutlaka geliyordur.

Örnek olarak vermek gerekirse, apartmanlar, resmi kurumlar, hastaneler, müstakil evler, villalar, okullar, müzeler, oteller, havaalanları gibi. Bu örnekler tabii ki çoğaltılabilir.

Şimdi öğrendiğimiz bir habere göre, Balıkesir Kuş Cenneti Milli Parkında bulunan seyir kulesine engelli asansörü monte edilecek.

Kuş Cenneti Milli Parkı, orman rejiminde olmadığı için önce Bakanlar Kurulu kararıyla orman vasfına alınan, daha sonra milli park statüsü kazanan bir park ve 24 bin 47 hektar alanı kapsıyor.

Afrika’dan, Avrupa ve Asya’ya göçen su kuşlarının ana göç yolları üzerindeki Kuşcenneti Milli Parkı’nda ilkbaharın gelmesiyle her yıl üreyen 66, toplamda ise 266 kuş türü bulunuyor.

Göl kıyısında yemyeşil doğası ve çeşitliliğiyle eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan Kuşcenneti Milli Parkı, tepeli pelikan, ak pelikan, balıkçıl, kaşıkçı, karabatak, yaban kazı, yaban ördeği ve ötücülerden oluşan binlerce kuşun ağaçlar ve sazlar üzerine yuva yaptığı büyük kuluçka kolonilerini barındırıyor.

Seyir kulesine yapılacak engelli asansörü ile daha fazla ziyaretçi burayı ziyaret edebilecek ve imkanlardan yararlanıp, gözlemleme yapabilecek.

Böylece ören yerleri, parklar ve milli parklara da engelli asansörü monte edilebilecek yerler arasına girmiş oluyor. Aklınıza gelebilecek her alanın engellinin erişebilirliğine uygun hale gelmiş olması hem kanunlar gereği zorunlu hale getirilmiş ve hem de medeni yazılı olmayan kanunlara göre bunun uygulanıyor olması gerekli.

Engelli Asansörü Monte Edilebilecek Yerler hakkında yazımızı okudunuz, teşekkür ederiz.

LiftArt
Mayıs 2021