Dünyanın ilk 4 Motorlu Koltuklu Merdiven Asansörü

 

LiftArt Asansör Sistemleri, 2009 yılından beri en büyük merdiven asansörü üreticilerinden Hollandalı Handicare firmasının Türkiye tek temsilcisidir. Handicare firması müşteri odaklı çalışır ve müşterilerin isteklerine çok önem verir. Müşterilerden gelen “dişlisiz çalışan dolayısı ile yağ gerektirmeyen ama sağlam ve güvenli merdiven asansörü” isteklerine cevap vererek 2018 tarihinde böyle bir ürünle ilgili çalışmalar başlattı.

 

Handicare 2019 tarihinde asansör rayında dişli olmayan ve yağlama gerektirmeyen koltuklu merdiven asansörü ürettiler.

 

Özel üretilen asansör rayı üzerinde herhangi bir dişli sistemi mevcut değil. Bu ray üzerinde hareket edecek bir ünite ve o üniteye bağlı şık bir koltuk tasarladılar.

 

Müşterilerin talepleri doğrultusunda güvenlik açısından ray üzerinde hareket edecek 4 motorlu bir ünite dizayn ettiler. Bu ünitedeki motorlarda dişli çarklar yerine polyamid malzemeden tamburlar bulunmakta ve 4 motor bu tamburları kontrol etmekte.

 

İkisi sağ ve ikisi sol tarafta bulunan bu 4 motor sistemine bağlı 8 adet tambur bulunmaktadır ve bu tamburlar rayı sıkıştırarak ray üzerinde hareket etmektedirler.

 

Ayrıca ürettikleri bu özel ray sistemini sağlamlıktan ödün vermeden mümkün olan en ince şekilde üreterek, rayın merdivenlerde az yer kaplamasını da sağladılar. Bununla birlikte merdiven asansörünün taşıma kapasitesini de yükselterek 140 kg taşımasına olanak sağlamışlar.

 

Aşağıdaki resimlerden göreceğiniz üzere yeni tasarım 4 motorlu merdiven asansörü diğer engelli asansörleri arasından hemen ayrılıyor, dikkat çekiyor.

 

2020 yılında tüm dünya ile Türkiye’de eş zamanlı satışa sunulan bu 4 motorlu merdiven asansörün fiyatı 2.000 euro mertebelerinde. Ancak bu merdiven uzunluğuna göre değişmektedir. Standart paket içerisinde 470 cm lik ray bulunmaktadır ve 2 adet uzaktan kumandası ile birlikte satılmaktadır. Katlandığı için az yer kaplayan merdiven asansörünün üzerinde standart olarak emniyet kemeri bulunmaktadır. Nemli bir bez ile temizliğinin yapılması mümkündür.

 

Model ismine H1100 adı verilen bu asansör şimdilik sadece iç mekan için tasarlanmıştır. Dış mekanlar için IP testleri ile birlikte dış hava şartlarına dayanıklılığı için yeni model çalışmaları devam etmektedir. LiftArt ve Handicare yetkilileri şimdilik dış mekan asansörünün ne zaman piyasaya çıkacağı ile ilgili bir bilgi vermemişlerdir.

 

H1100 model merdiven asansörün bazı teknik özellikleri:

 

Ayırıcı Özellik: İç Ortam Kullanımına Uygundur. Ve sadece “tamamen düz tip merdivenler” içindir.

 

Model: 1100
Marka: Handicare
Üretici: Handicare Hollanda
Menşei: Hollanda
Türkiye Mümessili ve Genel Distribütörü: LifArt
Seyir Mesafesi: 4,70 m standart (max 7 m olabilir)
Ray Boyları: 235 cm/adet
Standart Paket Ray Ölçüsü: 470 cm (2 x 235 cm Ray)
Taşıma Kapasitesi: 140 kg

 

Bu özellikler itibarı ile dünyadaki ilk ve tek 4 motorlu düz tip merdiven asansörü olan bu H1100 model asansör aynı zamanda en güvenli ve en temiz asansör modelidir de.

 

Asansörümüzün üzerinde dişli bulunmadığı için, yağlama gerektiren her hangi bir parça bulunmamaktadır.

 

Ayrıca rayın üzerinde gidip gelen özel fırçası sayesinde “kendi kendini temizleme” özelliğine sahiptir.

 

Dişli olmadığı için çok sessizdir.

 

4 adet ana motorun kontrol ettiği 8 adet makara üzerinde yürümektedir ve En Güvenilir Merdiven Asansörüdür.

 

Yağlama gerektirmediğinden de raylar her zaman temizdir, üzerine kir toz toplamaz, yapışmaz. Her zaman temiz kalır. Ana ünite üzerindeki fırçalar ile kendi kendini temizler.

 

Raylarımız her zaman için basamaklara monte edilir, duvara monte edilmez.

 

Tüm Handicare merdiven asansörlerinde olduğu gibi 1100 modelinde de back-up sistemi vardır. Bu sistem sayesinde elektrik kesilse bile cihaz hareketine devam eder.

 

1100 modelinde ayak tablası manuel veya opsiyonel olarak motorla katlanabilir. Koltukta standart olarak aktif gergili emniyet kemeri bulunur.

 

1100 modelinde raylar devamlı şarj özelliğine sahiptir. Koltuğu ray üzerinde nerede bırakırsanız bırakın şarj işlemi devam eder.

 

2 adet uzaktan kumanda standart olarak sunulur.

 

4 motorlu ve 8 makaralı ama dişlisiz olan bu yeni nesil merdiven asansörü 100% Hollanda imalatıdır. Teknolojisinde dişli olmadığı için yağlama gerektirmez, böylece her zaman temiz kalır.

 

Ayrıca rayın üzerinde gidip gelen özel fırçası sayesinde “kendi kendini temizleme” özelliğine sahiptir 4 Motorlu Merdiven Asansörü.

 

Uygun fiyata sahip olabileceğiniz bu merdiven asansör evinizde size daha fazla özgürlük kazandıracaktır. 

 

Kolay kullanım
1100 model asansörümüzde, basılı tutarak ya da sadece basarak kumanda edebileceğiniz dayanıklı ve sert malzemeden imal edilmiş şık kumanda kolları bulunmaktadır.

 

Kumanda kolu (joystick) kol dayamanın ucunda yer almaktadır, parmaklarınızla ya da bileğinizle kolayca kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır…

 

İç Ortam Kullanımına Uygundur. Ve sadece düz tip merdivenler içindir.

 

Detaylı bilgilere LiftArt’ın websitesinden ulaşabilir https://liftart.com.tr , merdiven asansörü fiyatları hakkında ise https://merdivenasansoru.net adresinden bilgi edinebilirsiniz.

 

Saygılarımızla

 

LiftArt
Mart 2020
4 Motorlu Merdiven Asansörü