Sık Sorulan Sorular
Aqualift Hakkında Sık Sorulan Sorular 

 

Aqualift nedir?
Türkiye’de üretilen ilk havuz asansörünün markasıdır. Aqua ve Lift kelimelerinin birleşiminden oluşan ve su içine güvenli iniş çıkışı temsil eden anlamlı bir marka olmasından ve Türkiye’de ilk olmasından dolay havuz asansörlerine verilen genel isim olarak kabul görmüştür.  

Havuz asansörü nedir?
Kalıcı ya da geçici bedensel engelleri olan, kilolu veya yaşlı gibi fiziksel gücü yeterli olmayan insanların havuz, deniz, göl, kaplıca, küvet ve benzeri yerlere yardımcılı veya yardımcısız olarak girip çıkmalarını sağlayan bir taşıma aracıdır.  

Aqualift kimler için tasarlanmış ve üretilmiştir?
Aqualift Havuz Asansörü, havuza girmekte zorlanan her türlü engelliler için, kilolu ve yaşlı insanlar için tasarlanmış ve üretilmiştir. Burada önemli bir nokta, Aqualift sadece engelliler için değildir, kilosundan dolay veya yaşından dolay havuza girmekte veya çıkmakta zorlanan insanlar içindir de ayni zamanda.  

Aqualift’i herkes kullanabilir mi?
Evet, Aqualift’i fiziksel engeli olsun ya da olmasın herkes (yaşı uygun olup Aqualift’i kullanmasına engel olmayan kişiler ile fiziksel gücü minimum düzeyde yeterli olan kişiler) yardımcılı ya da yardımcısız olarak kullanabilir. Aqualiftin üretilmesindeki asil amaç, bedensel engeli olan ya da kilolu veya yaşlı gibi fiziksel gücü yeterli olmayan insanların havuz, deniz, göl, kaplıca, küvet ve benzeri yerlere yardımcılı ya da yardımcısız girip çıkmalarını kolaylaştırmaktır. Küçük çocukların tek baslarına kullanması uygun değildir.

Aqualift’i kimler kullanabilir?
Yaşı uygun olup (küçük çocukların tek baslarına kullanması uygun değildir) Aqualift’i kullanmasına engel olmayan kişiler ile fiziksel gücü minimum düzeyde yeterli olan herkes, fiziksel engeli olsun ya da olmasın Aqualift’i kullanabilir. Ancak Aqualift’in üretilmesindeki asil amaç havuza girme ve çıkma zorluğu çeken kişilerin faydalanmasıdır.

Aqualift nerelerde kullanılabilir? 
– Otellerde
– Termal tesis ve kaplıcalarda
– Rehabilitasyon merkezlerinde
– Engelli ( özürlü ) merkezlerinde
– Müstakil evlerin havuzlarında
– Yüzme spor tesislerinde
– Okullarda ve üniversitelerde
– Fizik tedavi merkezlerinde
– Hastanelerde
– Huzur evlerinde
– Spa merkezlerinde
– Güzellik merkezlerinde
– Teknelerde denize girmek için
– Gemilerde ( Cruise ) havuza girmek için
– Küvet ve jakuzilerde
– Villa ve residancelarda
– Morglarda
– İskelelerde
– Havuzu olan her yerde
– Banyo ve küvetlerde
– Havuz, deniz, göl, kaplıca, jakuzi, küvet ve benzeri yerlere girip çıkmalarında zorluk yasayan herkes kullanabilir.

Sadece engelliler mi kullanabilir?
Hayır, Aqualift’i havuza girip çıkmakta zorluk çeken herkes kullanabilir.   


Aqualift garanti süresi ne kadar?
 

İmalat ve montaj hatalarına karsı beş (5) yıl garanti kapsamındadır.   

Aqualift garanti kapsamı nelerdir?
 

İmalat ve montaj hatalarının tamamını kapsamaktadır. Ayrıca 10 (on) yıl yedek parça bulabilme garantisi de vardır.  


Aqualift kullanırken su kesilirse havuza düşer miyim?
 

Hayır, kesinlikle düşmezsiniz.  Aqualift su kesintisi durumunda kendini yavaşça havuza indirebilecektir. Kaldirma esnasinda su kesildiginde asagi inmeyi engellemek (kitleme) istiyorsaniz opsiyonel kontrol valfi takilmasini isteyebilirsiniz. Ancak kitleme durumunda da olsaniz ana valfi indirme konumuna getirirseniz koltuk yine yavasça asagi inecektir. Havuza indikten sonra fiziksel olarak yeterli birinin yardimiyla havuzdan çikabilir ya da suyun gelmesini bekleyebilirsiniz.

Su kesilirse Aqualift’i kullanarak havuzdan çikabilir miyim?
Hayir, üzgünüz; su kesilirse Aqualift çalismaz. Dolayisi ile Aqualift’i kullanarak havuzdan çikamazsiniz.

Aqualift güvenli mi?
Evet, Aqualift dogru sekilde kullanildigi takdirde çok güvenlidir. Kullanicinin (ki bu kullanici fiziksel yeterliligi olmayan bir kisi de olabilir) en güvenli sekilde havuza inip çikabilmesini saglamak için tasarlanmistir. Her model kullanim sartlarina uygun sekilde uzun süre test edilerek satisa sunulmustur. Ayrica üretim sirasinda belirli periyotlarla rastgele bir ürün seçilerek bu testler tekrarlanmaktadir. Kullanici görüsleri incelenmekte ve buna uygun tasarim degisiklikleri degerlendirilmektedir.  


Aqualift güvenlik açisindan hangi dünya standartlarini saglamaktadir?
Aqualift; insanlarin ve diger canlilarin saglik ve güvenlik ile ilgili temel gereklilikleri karsiladigimizi taahhüt eden CE (Conformite Europeenne) isaretine sahiptir.  


Aqualift Türk mali midir?
Evet, Aqualift’in tamami Türk mühendislerince tasarlanmis ve üretilmistir.  


Aqualift’in kullanim ömrü ne kadardir?
Aqualift zor sartlar altinda uzun zaman kullanilabilecek sekilde tasarlanmistir. Normal sartlarda kullanildigi ve kullanim kilavuzunda anlatilan talimatlara uyuldugu sürece oldukça uzun süre hizmet vermeye devam edecektir. Üretim kalitesine ve tasarimina olan güvenimizi esine az rastlanan bir sekilde 5 (bes) yil imalat ve montaj garantisi vererek göstermekteyiz.  


Aqualift sadece havuzlarda mi kullanilir? Baska kullanim alanlari var midir?
Aqualift’in her türlü havuzda, deniz üzerindeki iskelelerde, jakuzilerde, kaplica banyolarinda, teknelerde, saglik merkezlerinde, morglarda hatta evdeki banyolarda kullanilabilen modelleri mevcuttur.  


Aqualift paslanir mi?
Hayir, kesinlikle paslanmaz. Standart olarak tamami 304 – 316 kalite paslanmaz çelikten ve dayanikli plastik türevlerinden üretildigi için ürün paslanmazdir. Bu yüzden uzun süre su içerisinde kullanilabilir.  


Aqualift hijyenik ortamlarda kullanilabilir mi?
Aqualift tamamen paslanmaz malzemeden üretildigi için hijyenik ortamlara uygundur.


Aqualift üretiminde sagliga zararli bir madde kullanilmis midir?
Sagliga zararli herhangi bir madde üretim ve montaj asamasinda kesinlikle kullanilmamistir.  


Aqualift in montaji kolay midir?
Aqualift’in montaji çok kolaydir ve 30 dk gibi bir sürede montaji tamamlanir.


Su dolu olmayan havuza Aqualift monte edilebilir mi?
Aqualift in montaji için havuzun su ile dolu olmasina gerek yoktur. Aqualift içi bos olan yani suyla dolu olmayan havuza rahatlikla monte edilebilir. Aqualift sayfamizda videolar bölümünde içi su ile dolu olmayan havuzda çalistigini ve test edildigini izleyebilirsiniz.

Aqualift’i monte ederken havuzun iç yüzeyine delik deliyor musunuz?
Aqualift mont edilirken havuzun iç yüzeyine kesinlikle bir delik delmiyoruz. Kesinlikle havuzun su yalitimi ile ilgili bir islem yapilmiyor ve yalitimini bozmuyoruz. Sadece havuzun kenarindaki yürüme yolu üzerine delik deliniyor. Bu islemin de hiçbir sekilde havuza veya yalitimina kötü etkisi yoktur.

Aqualift’i tek basima kullanabilir miyim?
Aqualift’in AL kodlu modelleri otomatik olup bunlari tek basiniza kullanabilirsiniz.

Aqualift’in takilip çikartilmasi kolay midir?
Çok kolaydir. Aqualift’in tasiyici borusunu montaj deligine geçiriniz ve su hortumunu ana valfe baglayiniz. Ayni sekilde çikartmak için su hortumunu ana valften çikartiniz ve Aqualift’i ana tasiyici profilinden tutarak yerinden çikartiniz. Bu islemler için hiçbir alet ve donanim gerekmemektedir. (Sadece portatif modelleri için geçerlidir)  


Aqualift’i kim monte eder?
Aqualift’in montaji için gereken montaj deligini LiftArt Asansörün yetkili teknik servis personeli hazirlar. Yetkisiz ve bilgisiz kisilerce hazirlanan montaj deligi Aqualift’in saglikli çalismasini engelleyecektir. Montaj deligi var olan bir yere Aqualift’in takilip çikartilmasini ise herkes yapabilir.  

Aqualift’i kullanmak için gerçekten sebeke suyu basinci yeterli midir?
Evet. Normal sartlarda Aqualift’in çalismasi için evdeki muslugunuzdan akan suyun basinci yani sebeke suyu basinci yeterlidir. Bulundugunuz bölgede su basinci düsük ise bir hidrofora ihtiyaç duyabilirsiniz.  


Sebeke suyu basinci ne kadardir?
Bölgesel olarak degismekle birlikte sebeke suyu basinci genelde 4 ile 6 bar arasindadir.  


Aqualift kaç kilo kaldirabilir?
Aqualift’in standart modelleri 200 kg kaldirabilir. Ihtiyaca özel üretim yapilarak, istenen kiloda kaldirmasi saglanabilir. Teknik olarak kapasite siniri yoktur. 1 ton ya da 10 ton Aqualift için hiçde sorun olmaz.  


Aqualift’in kapasitesinin güvenlik toleransi var midir?
Evet. Aqualift kullaniminda güvenlik en üst düzeyde düsünüldügü için belirtilen kaldirma kapasitesinden daha fazla kaldirabilecek sekilde üretilmektedir. Ancak hiçbir sekilde bu kapasiteyi asmaniz tavsiye edilmez. Aqualift’e zarar verebilirsiniz ve garanti kapsami disina çikmasina neden olursunuz.  

Aqualift’i kullanmak için sadece su basinci yeter mi?
Evet, Aqualift’i kullanmak için sadece su basinci yeterlidir.  


Elektrik veya akü kullanmamanizin nedenleri nelerdir?
Su; bilinen en saglikli, güvenilir, ucuz, çevre dostu ve kolay bulunan enerji kaynagidir. Özel durumlar disinda hemen hemen hiç kesilmedigi de söylenebilir. Oysa elektrik enerjisi pahalidir, depolanmasi yani sarj edilmesi vakit alir ayrica suyun yogun bulundugu yerlerde çarpilma nedeniyle hayati tehlikeye sebep olabilir. Pil akü gibi malzemelerin bir ömrü vardir ve degistirilmeleri için ciddi masraflar yapilmasi gerekebilir. Havuz ve benzeri yerlere insanlari indirip çikarmak için en uygun enerji kaynaginin su oldugu ortadadir.  

Aqualift’in yaklasik maliyeti ne kadar olacaktir?
Aqualift teknik özellikleri ve sagladigi faydalar düsünülünce çok uygun bir maliyetle sahip olacaginiz bir cihazdir. Fiyatlar alacaginiz modele ve tarihe göre degiskenlik gösterebileceginden maliyet hesaplamasi için lütfen çekinmeden arayin.  


Aqualift’i kullanmak için elektrikli herhangi bir alet veya makine gerekir mi?
Hayir, gerekmez. Aqualift sadece su basinciyla çalisabilecek, kolay montaj yapilabilecek ve baska bir cihaza gerek duymadan kullanilabilecek sekilde tasarlanmistir. Dolayisi ile Aqualiftin montaji, tasinmasi ya da kullanilmasi için hiçbir sekilde elektrik veya elektrikli herhangi bir alet gerekmemektedir. Sadece su basincinizin çok düsük oldugu durumlarda hidrofor kullanmaniz gerekebilir.  

Aqualift’in dönüs yönü ne tarafadir?
Standart ‘AL’ otomatik modellerin dönüs yönü saat istikameti yönünde yani sag tarafa dogrudur. Ancak siparis üzerine saat istikametinin tersi yani sol tarafa dönüslü olarak da yapilabilmektedir. ML kodlu modeller ise manuel oldugundan serbest olarak 360 derece sag ya da sola dogru döndürülebilir. 

Aqualift kolay tasinir mi?
Aqualift’in portatif modelleri tekerlekleri sayesinde bir kisi tarafindan kolayca tasinabilir. Takilip çikartilmasi esnasinda iki kisi olmasinda fayda vardir.

Aqualiftin sabit modelleri mevcut mudur?
Evet, çesitli yerlerde çesitli sebeplerle kullanilan sabit modelleri mevcuttur.  

Havuzun ölçülerini istemenizin nedeni nedir?
Aqualift’in montaji için havuz kenarinda uygun bir noktaya montaj deligi açilmasi gerekmektedir. Bu noktanin dogru tespiti için ve Aqualift’in destek parçalarinin size özel olarak tasarlanabilmesi için havuz ölçülerine mutlaka ihtiyaç vardir.


Yaklasik termin süresi nedir?
Standart ölçülerdeki Aqualift modellerini normal sartlarda derhal tedarik edebilir ve satin alabilirsiniz. Ancak size özel bir ürün yapilmasi gerekirse teslim süresi; istediginiz modele, özellige ve ölçüye göre degismekle birlikte 3 ile 15 is günü arasinda degisebilir.  

Ödeme sekilleri nelerdir?
Nakit, çek veya kredi karti kullanarak istemis oldugunuz modele istediginiz kolaylikta sahip olabilirsiniz. Detaylar için lütfen ürün sorumlumuz ile görüsünüz. Size bir telefon kadar yakiniz.  


Eski Aqualift ‘imi sadece fark ödemem durumunda yenisi ile degistiriyor musunuz?
Eger eski Aqualift’inizi iade ederek yeni bir Aqualift’e sahip olmak isterseniz makul bir indirim yaparak size yeni bir Aqualift saglamak için elimizden gelen yardimi yapiyoruz. Bizim için degerlisiniz. Ancak merak etmeyin; Aqualift’iniz kolay kolay eskimez.  

Ikinci el Aqualift satiyor musunuz?
Hayir. Ikinci el, kullanilmis ürün satisimiz kesinlikle yoktur. Yenisi ile degistirdigimiz durumlarda da eski ürün imha edilir.  

Tasiniyoruz, Aqualift’i yeni havuzumuza nasil adapte edebiliriz?
Aqualift’inizin yeni havuzunuza montaji için gereken montaj deliginin veya montaj ekipmanlarinin yeni havuzunuzdaki uygun bir yere takilmasi yeterlidir. Bu adaptasyon için gerekli islemleri yetkili servisimizden talep edebilir ve makul bir maliyetle Aqualift’inizi yeni havuzunuzda kullanabilirsiniz.

Aqualift portatif midir?
Aqualift’in standart birçok modeli tamamen portatiftir ve herhangi bir donanim gerekmeden takilip çikartilabilir, tekerlekleri vasitasiyla kolayca tasinabilir. Ancak monte edilen yere ve kullanim alanina göre bazi modellerin (örnegin havuz üstü vb.) sabit yapilmasi zorunludur. Bunlarin takilip çikartilmasi için basit de olsa bazi donanimlara ihtiyaç vardir.  

Oturamayan bir kisi için çözümünüz var mi?
Aqualift’in oturamayan kisileri suya indirip çikarmak için koltuk yerine sedye kullanilan modelleri mevcuttur. Bu modelde kullanici sedye üzerine sirtüstü veya yüzükoyun yatarak suya girebilir.  

Aqualift‘in suya indirme ve sudan çikartma süreleri nedir?
Ortalama agirliktaki (70-80 kg) birinin sudan çikis süresi yaklasik 25 saniyedir. Asiri kilolu (150-200 kg) birinin sudan çikis süresi ise yaklasik 35-45 saniyedir. Inis süreleri ise 70 kg için 45 saniye, 200 kg için 25 saniye kadardir. Bu süreler takribi olup, farkli sartlar altinda degisiklik gösterebilir.  

Aqualift‘i nasil korumaliyiz?
Aqualift’i kullanmadigimiz zamanlarda kuru ve günes görmeyen güvenli bir yerde saklamalisiniz. Temiz tutmalisiniz. Daha detayli bilgiyi kullanma kilavuzunda bulabilirsiniz.  

Kisin yapmamiz gereken özel bir sey var mi?
Su ve hava sicakligi 0ºC ‘ye yaklasmadigi ve altina inmedigi müddetçe herhangi özel bir islem ya da bakim yapmaniz gerekmez. Bu kadar düsük sicakliklarda Aqualift’in kesinlikle kullanilmamasi gerekir. Çok uzun süre soguga maruz kalan Aqualift’in keçelerinde sertlesme meydana gelebilir. Daha detayli bilgiyi kullanma kilavuzunda bulabilirsiniz.  

Yedek parça veya aksesuar alirken neden Aqualift’in seri numarasini soruyorsunuz?
Üretilen her Aqualift’in detayli üretim bilgileri ve ölçüleri bilgisayar ortaminda saklanmaktadir. Her havuzun özellikleri farkli oldugundan size verilmis olan Aqualift’in bütün bilgilerini kontrol etmemiz gerekmektedir. Bunun takibini de seri numarasini kullanarak yapmaktayiz. Böylece size en uygun yedek parça ve aksesuarlara uyum problemi yasamadan ulasmis olacaginiz gibi Aqualiftiniz ile ilgili yapilan tüm islemleri de detayli olarak kontrol edebildigimiz için yüksek kalitede hizmet alabileceksiniz. 

Aqualift’in seri numarasi nedir?
Aqualift’in modelini ve özelliklerini takip edebilecegimiz bilgilere ulasmamizi saglayacak ve size kaliteli hizmet vermemizi kolaylastiracak olan numaradir.

Aqualift seri numarasi nerede yaziyor?
Aqualift’in seri numarasi kabartmali yazi olarak, ana tasiyici profili üzerinde ve/veya silindirin alt tarafinda (tekerleklerin bagli oldugu dairesel bölüm) yazmaktadir.

Aqualift’in diger isimleri nelerdir?
Havuz asansörü, havuz asansoru, havuz lifti, havuz vinci, su asansörü, su lifti, su vinci, su ile çalisan asansör, pool hoist, pool lift, engelli lifti, engelli asansörü, terapi havuzu lifti, terapi havuzu asansörü, spa lifti, spa asansörü, jakuzi asansörü, fizyoterapi havuz lifti, fizyoterapi havuzu asansörü, jakuzi lifti, tekne lifti, tekne asansörü, tekne asansoru, iskele lifti, iskele asansörü. sedye ile havuza indirme lifti, sedye ile havuza indirme asansörü, havuza indirme asansörü, havuzdan çıkarma asansörü, havuza sokma lifti, havuzdan çikarma lifti, havuza sokma makinasi, havuzdan çikarma asansörü, iskele asansörü, hidro terapi lifti, hidroterapi lifti, hidroterapi asansörü, hidroterapi asansoru, kaplica lifti, kaplica asansörü, termal asansörü, termal lifti, morg lifti, morg asansörü, eks lifti, küvet lifti, küvet asansörü, banyo lifti, banyo asansörü, hidrolik lift, suyla çalısan asansör, Aqualift’in anilan diger isimleridir.  

Aqualift nerelerde kullanilir?
Aqualift, deniz, havuz, göl gibi her türlü su birikintisine engelli olsun olmasin kisileri indirip çikarmak için tasarlanmistir. Kullanilacagi yere bagli olarak çesitli modelleri mevcuttur. Kullanilabilecegi yerleri kisaca siralamak gerekirse; yüzme havuzlari, termal havuzlar, kaplicalar, engelli havuzlari, terapi havuzlari, fizyoterapi havuzlari, hidro terapi havuzalari, hidroterapi havuzlari, rehabilitasyon havuzlari, spa banyolari, terapi banyolari, jakuziler, jakuzi, evlerdeki küvetler, morg havuzlari, morglardaki formaldehit havuzlari, banyo küvetleri, iskeleler ve tekneler diye siralayabiliriz. Dolayisi ile bu tip su birikintilerinin bulundugu otel, residance, site, villa, apartman, kaplica, termal, rehabilitaston merkezleri, terapi merkezleri, fizik tedavi merkezleri, fizyoterapi merkezleri, engelli egitim kurumlari, spa merkezleri, hastaneler, saglik kuruluslari, tatil köyleri, tekneler ve iskelelerde Aqualift’in çesitli modelleri tercih edilerek insanlarin havuz ve benzeri yerlere rahatça ve özgürce girip çikmalari saglanir.  

Havuzu olan ve halka açik tesislerin Aqualift almasi zorunlu mudur?
Otellerin ve benzeri tesislerin havuzunda Aqualift bulunmasi zorunlu mudur, kanunen gerekli midir?
Özürlüler Kanununa göre halka açik her havuzdan faydalanabilmeleri için engelli kisileri havuza sokup çikartacak bir düzenegin olmasi zorunludur. Ilgili kanun;  

*5378 sayili Özürlüler Kanunu’na göre : Kamu kurum ve kuruluslarina ait mevcut resmî yapilar, mevcut tüm yol, kaldirim, yaya geçidi, açik ve yesil alanlar, spor alanlari ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapi alanlari ile gerçek ve tüzel kisiler tarafindan yapilmis ve umuma açik hizmet veren her türlü yapilar özürlülerin erisebilirligine uygun duruma getirilir. 

Aqualift’in otellerde ve benzeri tesislerde bulunmasi gerekli midir?
Hizmet için faliyet gösteren otel ve benzeri tesisler, sadece saglikli insanlara hizmet vermek için kurulmamislardir. Saglikli insanlarla ayni haklara sahip olan engelli kimselere de ayni hizmeti sunmak, hem yaptiklari is ve hemde sosyal sorumluluk çerçevesinde bir zorunluluktur. Otelin ve hizmet veren kurulusun, sadece Aqualift Havuz Asansörünü degil, tesisin bütün imkanlarin engellinin erisebilirligine uygun duruma getirecek ekipmanlari bulundurmasi gerekmektedir.

Aqualift’in havuzlarda bulunmasi gerekli midir?
Öncelikle vicdanen ve sosyal sorumluluk çerçevesinde gereklidir. Havuzu olan bir isletme tesisini insanlarin kullanimina açmis ise, bu tesisin tamamini uygun erisebilirliklere göre tanzim etmeli, engelli ya da saglam insan ayirmamasi gerekmektedir. Havuzdan yararlanmak sadece saglam insanlarin degil engelli insanlarinda hakkidir; ve belki de en fazla hak onlarindir. Havuzunu engellinin erisimine uygun hale getirerek onun sinirli dünyasinda bir kapi aralamis ve onu mutlu etmeyi basarmis tesisler sosyal sorumluluk vazifelerini yerine getirmis duyarli tesislerdir. Kendilerine engelliler adina tesekkür ediyor ve tebrik ediyoruz. Unutulmamasi gereken bir nokta da kilolu ve yasli insanlarinda havuza girmekte zorlandiklaridir. Bu sebeple Aqualift Havuz Asansörünün her havuzda olmasi gerekmektedir.

Bu kanunen de zorunludur. Bakiniz ilgili madde : 5378 sayili Özürlüler Kanunu.

Ayrica hepsinden önemlisi engelli veya özürlüler havuza sadece bakmakla yetinmesinler, suyun, denizin veya havuzun keyfini çikarabilsinler.   Bugün birçok otel sosyal sorumluluk çerçevesinde otellerinde engelli odasi bulundurmaktadir. Sosyal sorumluluk çerçevesinde engellilerimizin her türlü rahatini ve konforunu düsünen otel yöneticilerimiz sadece engelli odasi yapmakla kalmamislar, ayni zamanda tatil denilince ilk akla gelen deniz veya havuz keyfini engellilerimize de yasatmak için onlarin suya girmelerini saglayacak Aqualift Havuz Asansörünü de sunduklari hizmetlere dahil etmislerdir.  

Unutmayınız ki; her sağlıklı insan bir engelli adayıdır..!

LiftArt