Yazı Konusu: 5 Yaygın Engelli Asansörü Efsanesi

 

Efsane 1: Engelli asansörleri duvara monte edilir ve inşaat işleri gerektirir.

Bir engelli asansörü kurulurken duvara monte edileceğini düşüncesi yanlış bir anlamadır. Bunun yerine, engelli asansörü, merdiven basamağının üzerine monte edilen ve merdivenlerin uzunluğu boyunca uzanan bir ray sistemi ile monte edilir. Yani duvara veya küpeşteye değil, zemine monte edilir.

Böylece herhangi bir inşaat işçiliğine de ihtiyaç kalmamış olur. Bazen platform ile çarpışmayı önlemek için pencere kenarını veya küpeşteleri kırpmak gibi küçük bir ayarlama yapılması gerekebilir, ancak bu durumlarda ki değişiklikler bile çok küçük ve göze çarpmayacak şekilde olur.

 

Efsane 2: Engelli asansörleri kendi başlarına hareket etmeye başlayabilir.

Bir engelli asansörü kullanılmadı zaman, buton, joystick veya uzaktan kumandayı kontrol eden kişi çalıştırmadığı sürece herhangi bir şekilde hareket etmez! Kişi, asansörü hareket ettirmek için engelli asansörü üzerinde fiziksel olarak oturmaya ihtiyaç duymazken engelli asansörü uzaktan kumandaları ile çalıştırılabilir. Uzaktan kumanda ile katlar arasında engelli asansörünü hareket ettirebilir veya kullanmadığınız süre boyunca şarj edilmesi veya park için bir park noktasına gönderebilirsiniz.

 

Efsane 3: Engelli asansörü bir engel ile karşılaşırsa durmaz.

Engelli asansörü kullanırken herhangi bir tıkanıklık yaşamanız olasılığı düşük olsa da, engelli asansörü kullanırken, asansör bir şeylere vurur veya dokunursa, Vimec engelli asansörünün güvenlik sensörleri devreye girer ve böylece hemen acil durdurma etkinleştirilir. Bu güvenlik sistemi engel kaldırılıncaya kadar asansörün hareket etmesini önleyecektir.

Bu özelliklere “Güvenlik Sensörleri” denir. Bir güvenlik sensörleri etkinleştirildikten sonra, engelli asansörü hareketini sağlamak için engelin bulunduğu yönün ters istikametinde götürülmelidir.

 

Efsane 4: Elektrik kesildiğinde engelli asansörü çalışmayı durdurur.

Popüler inancın aksine, engelli asansörleri evinizdeki elektriğe bağlı değildir, bunun yerine DC akü ile çalışır. Eğer elektriğe bağlı bir engelli asansörü modeli kullanıyor iseniz, bu asansörün acil kurtarma sistemi ile donatılmış (akü ile kurtarma) sistemi mevcut olabilir. Ancak şarj olması için elektriğe ihtiyaç vardır ve duraklarda otomatik olarak şarj olur. Bir elektrik kesintisi durumunda aküler kendinde depolanan gücü kullandıkları için engelli asansörü yukarı ve aşağı hareket edebileceklerdir.

Bu aküler tipik olarak, engelli basamaklarında birden fazla yolculuk için yeterli güç tutarlar: tam yolculuk sayısı, merdivenin tipine (düz veya kavisli) ve merdiveninizin uzunluğuna ve akülerin amperine bağlıdır. Engelli asansörü bir park noktasında bırakıldığında aküler şarj olur. Bazı tip engelli asansörleri, rayın her noktasında şarj edecektir. Bu özelliğe ‘Sürekli Şarj’ denir. Vimec V65 modeli Türkiye’de en çok tercih edilen engelli asansörü modelidir.

 

Efsane 5: Engelli asansörlerinde bulunan akülerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

DC akü ile güçlendirilmiş engelli asansörleri, merdivenleri yukarı ve aşağı seyehat edebilmesi için enerji sağlayan iki dayanıklı ve ağır tip şarj edilebilir aküler içerir. Yukarıda belirtildiği gibi, engelli asansörü kullanılmadığında, engelli asansörü bir şarj noktasında bırakılırsa, akü şarj olur. Bu sebeple akülerin doğru ve düzenli kullanılması ve şarj edilmesi durumunda, aküleri değiştirmeniz uzun zaman gerekmeyecektir. 05496080070

Engelli Asansörü Efsanesi için 5 yaygın yanlış bilinen konudan bahsettik.

LiftArt Engelli Asansörleri – 5 Yaygın Bilinen Engelli Asansörü Efsanesi